Actualitat

Notícies

ÈXIT D’ASSISTÈNCIA AL CONCURS NACIONAL DE LA BRUNA

El concurs va acollir la participació de 159 animals de 58 explotacions ramaderes de nou comarques diferents: Alt Urgell, Alta Ribagorça, Berguedà, Cerdanya, Pallars Jussà, Pallars Sobirà, Ripollès, Vall d’Aran i Osona.
Durant tot el cap de setmana, més de 2000 persones van passar per la sisena edició del Concurs Nacional de la Raça Bruna dels Pirineus.

A més de l’exposició d’animals, els visitants van poder gaudir d’activitats culturals com un taller de roses de Sant Jordi, màgia participativa, titelles, ball, etc. L’Ajuntament de la Torre de Capdella va dedicar un espai per donar a conèixer la Vall Fosca i per exposar una part de la col·lecció de miniatures de l’arquitectura pirinenca de Joan Escolà.

El diumenge les activitats es van centrar íntegrament en els animals de raça bruna i van incloure l’apadrinament del millor vedell de la promoció del Centre de Testatge de Bon Repòs. Aquest acte va anar a càrrec del personatge de Tomàs Molina de Polònia, que va acabar batejant el vedell amb el nom de 3/24. En acabar es va realitzar la subhasta d’alguns exemplars del Centre de Testatge de Bon Repòs, i finalment es va fer el lliurament de premis de 10 categories: vaca eixuta, vaca amb vedell, toro jove, toros, brava (o jonega), vedella (octubre 2008- desembre 2008), vedella (gener 2009- març 2009), vedella (abril 2009-juny 2009), vedella gran campiona, animal gran campió.

A l’acte de lliurament hi van participar el conseller d’Agricultura, Alimentació i Acció Rural, Joaquim Llena, l’Alcalde de l’Ajuntament de la Torre de Capdella, Josep Maria Dalmau, el Delegat Territorial del Govern de la Generalitat a l’Alt Pirineu i Aran, Víctor Orrit, el Diputat del Partit Judicial de Tremp, de la Diputació de Lleida, Bonifaci Colomina, el President de la Federació Raça Bruna dels Pirineus, Albert de Moner i  el President de l’Associació de criadors de vaquí de raça Bruna dels Pirineus del Flamicell, Ramon Font.

LLISTA DE PREMIS PER CATEGORIES
CATEGORIA VACA EIXUTA
Tercer premi:
HOSPITALET DEL BERGUEDÀ
Segon premi:
VALLNOVA-ESPANHOLET DE LA VAL D’ARAN
Primer premi:
CASA ESTEVE DE LA VAL D’ARAN

CATEGORIA DE VACA AMB VEDELL
Tercer premi:
CAN GOVERN DEL RIPOLLÈS
Segon premi:
CASA BARBATS DEL BERGUEDÀ
Primer premi:
CASA ESTEVE DE LA VAL D’ARAN

CATEGORIA DE TORO JOVE
Tercer premi:
COIX D’ESCALARRE DEL PALLARS SOBIRÀ
Segon premi:
VALLNOVA-ESPANHOLET DE LA VAL D’ARAN
Primer premi:
CASA CAMP DE LLESSUI

CATEGORIA DE TOROS
Tercer premi:
CAN PERNAM DEL RIPOLLÈS
Segon premi:
COIX D’ESCALARRE DEL PALLARS SOBIRÀ
Primer premi:
VALLNOVA-ESPANHOLET DE LA VAL D’ARAN

CATEGORIA DE BRAVA (O JONEGA)
Tercer premi:
LES PLANES DEL RIPOLLÈS
Segon premi:
CASA BETA DEL PALLARS SOBIRÀ
Primer premi:
VALLNOVA-ESPANHOLET DE LA VAL D’ARAN

CATEGORIA DE VEDELLA (octubre 2008- desembre 2008)
Tercer premi:
CAL DUC DE LA CERDANYA
Segon premi:
CAL FONT DEL BERGUEDÀ
Primer premi:
CASA BETRAN DE L’ALTA RIBAGORÇA

CATEGORIA DE VEDELLA (gener 2009- març 2009)
Tercer premi:
CASA BETA DEL PALLARS SOBIRÀ
Segon premi:
SANTA MARIA D’ESCALARRE DEL PALLARS SOBIRÀ
Primer premi:
VALLNOVA-ESPANHOLET DE LA VAL D’ARAN

CATEGORIA DE VEDELLA (abril 2009- juny 2009)
Tercer premi:
CAL MARCELINO DE LA CERDANYA
Segon premi:
CAN PERNAM DEL RIPOLLÈS
Primer premi:
CAL FONT DEL BERGUEDÀ

VEDELLA GRAN CAMPIONA
VALLNOVA-ESPANHOLET DE LA VAL D’ARAN  (Categoria: gener 2009-març 2009)

ANIMAL GRAN CAMPIÓ
CASA ESTEVE DE LA VAL D’ARAN (Categoria: Vaca amb vedell)